Image for MTMM-108-08-F-Q-320 is not available
MTMM-108-08-F-Q-320
DigiKey Part Number
MTMM-108-08-F-Q-320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-08-F-Q-320
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 32 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-108-08-F-Q-320 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.320" (8.13mm)
Series
Contact Length - Post
0.097" (2.47mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A