Image for MTMM-108-07-F-D-308 is not available
MTMM-108-07-F-D-308
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-07-F-D-308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-07-F-D-308
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.308" (7.82mm)
Series
Contact Length - Post
0.089" (2.26mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A