Image for MTMM-108-06-T-D-180 is not available
MTMM-108-06-T-D-180
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-06-T-D-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-06-T-D-180
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-108-06-T-D-180 Models
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Series
Contact Length - Post
0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A