Image for MTMM-108-06-S-D-255 is not available
MTMM-108-06-S-D-255
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-06-S-D-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-06-S-D-255
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-108-06-S-D-255 Models
Contact Length - Mating
0.255" (6.48mm)
Series
Contact Length - Post
0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A