Image for MTMM-108-06-L-D-190 is not available
MTMM-108-06-L-D-190
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-06-L-D-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-06-L-D-190
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Series
Contact Length - Post
0.148" (3.76mm)
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A