Image for MTMM-108-05-F-S-025 is not available
MTMM-108-05-F-S-025
DigiKey Part Number
MTMM-108-05-F-S-025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-05-F-S-025
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-108-05-F-S-025 Models
Category
Contact Length - Mating
0.025" (0.64mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.293" (7.44mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A