Image for MTMM-108-05-F-D-210 is not available
MTMM-108-05-F-D-210
DigiKey Part Number
MTMM-108-05-F-D-210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-05-F-D-210
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-108-05-F-D-210 Models
Contact Length - Mating
0.210" (5.33mm)
Series
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A