Image for MTMM-108-04-S-S-175 is not available
MTMM-108-04-S-S-175
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-04-S-S-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-04-S-S-175
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.175" (4.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.089" (2.26mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A