Image for MTMM-108-04-F-S-210 is not available
MTMM-108-04-F-S-210
DigiKey Part Number
612-MTMM-108-04-F-S-210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-04-F-S-210
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-108-04-F-S-210 Models
Contact Length - Mating
0.210" (5.33mm)
Series
Contact Length - Post
0.054" (1.37mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A