Image for MTMM-106-08-L-S-302 is not available
MTMM-106-08-L-S-302
DigiKey Part Number
MTMM-106-08-L-S-302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-106-08-L-S-302
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-106-08-L-S-302 Models
Category
Contact Length - Mating
0.302" (7.67mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A