Image for MTMM-106-08-F-D-334 is not available
MTMM-106-08-F-D-334
DigiKey Part Number
612-MTMM-106-08-F-D-334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-106-08-F-D-334
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating
0.334" (8.48mm)
Series
Contact Length - Post
0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A