Image for MTMM-106-07-T-D-245 is not available
MTMM-106-07-T-D-245
DigiKey Part Number
612-MTMM-106-07-T-D-245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-106-07-T-D-245
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-106-07-T-D-245 Models
Contact Length - Mating
0.245" (6.22mm)
Series
Contact Length - Post
0.152" (3.86mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A