Image for MTMM-106-04-T-S-155 is not available
MTMM-106-04-T-S-155
DigiKey Part Number
612-MTMM-106-04-T-S-155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-106-04-T-S-155
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-106-04-T-S-155 Models
Contact Length - Mating
0.155" (3.94mm)
Series
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A