Image for MTMM-106-02-T-S-100 is not available
MTMM-106-02-T-S-100
DigiKey Part Number
612-MTMM-106-02-T-S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-106-02-T-S-100
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-106-02-T-S-100 Models
Contact Length - Mating
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Length - Post
0.096" (2.43mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A