Image for MTMM-105-13-S-S-360 is not available
MTMM-105-13-S-S-360
DigiKey Part Number
612-MTMM-105-13-S-S-360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-13-S-S-360
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-13-S-S-360 Models
Category
Contact Length - Mating
0.360" (9.14mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.254" (6.45mm)
Series
Overall Contact Length
0.673" (17.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A