Image for MTMM-105-12-F-D-385 is not available
MTMM-105-12-F-D-385
DigiKey Part Number
MTMM-105-12-F-D-385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-12-F-D-385
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-12-F-D-385 Models
Contact Length - Mating
0.385" (9.78mm)
Series
Contact Length - Post
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length
0.614" (15.60mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A