MTMM-105-08-T-S-280
DigiKey Part Number
612-MTMM-105-08-T-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-08-T-S-280
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-08-T-S-280 Models
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Series
Contact Length - Post
0.137" (3.48mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A