Image for MTMM-105-07-L-D-190 is not available
MTMM-105-07-L-D-190
DigiKey Part Number
612-MTMM-105-07-L-D-190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-07-L-D-190
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-07-L-D-190 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.190" (4.83mm)
Series
Contact Length - Post
0.207" (5.26mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A