Image for MTMM-105-07-F-D-285 is not available
MTMM-105-07-F-D-285
DigiKey Part Number
612-MTMM-105-07-F-D-285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-07-F-D-285
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.285" (7.24mm)
Series
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A