Image for MTMM-105-05-G-S-220 is not available
MTMM-105-05-G-S-220
DigiKey Part Number
612-MTMM-105-05-G-S-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-05-G-S-220
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-05-G-S-220 Models
Category
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A