Image for MTMM-105-02-F-D-080 is not available
MTMM-105-02-F-D-080
DigiKey Part Number
MTMM-105-02-F-D-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-02-F-D-080
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-02-F-D-080 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.080" (2.03mm)
Series
Contact Length - Post
0.116" (2.95mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A