Image for MTMM-104-10-G-D-410 is not available
MTMM-104-10-G-D-410
DigiKey Part Number
612-MTMM-104-10-G-D-410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-10-G-D-410
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-10-G-D-410 Models
Category
Contact Length - Mating
0.410" (10.41mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.086" (2.18mm)
Series
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A