Image for MTMM-104-08-T-D-305 is not available
MTMM-104-08-T-D-305
DigiKey Part Number
612-MTMM-104-08-T-D-305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-08-T-D-305
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-08-T-D-305 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Series
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A