Image for MTMM-104-08-L-S-270 is not available
MTMM-104-08-L-S-270
DigiKey Part Number
612-MTMM-104-08-L-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-08-L-S-270
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-08-L-S-270 Models
Category
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.147" (3.73mm)
Series
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A