MTMM-104-03-S-S-150
DigiKey Part Number
612-MTMM-104-03-S-S-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-03-S-S-150
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-104-03-S-S-150 Models
Category
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.093" (2.35mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A