Image for MTMM-104-02-S-S-165 is not available
MTMM-104-02-S-S-165
DigiKey Part Number
612-MTMM-104-02-S-S-165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-02-S-S-165
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.165" (4.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.031" (0.80mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A