Image for MTMM-104-02-L-D-110 is not available
MTMM-104-02-L-D-110
DigiKey Part Number
612-MTMM-104-02-L-D-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-02-L-D-110
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.110" (2.79mm)
Series
Contact Length - Post
0.086" (2.18mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A