Image for MTMM-103-10-L-S-395 is not available
MTMM-103-10-L-S-395
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-10-L-S-395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-10-L-S-395
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-10-L-S-395 Models
Category
Contact Length - Mating
0.395" (10.03mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.101" (2.57mm)
Series
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A