Image for MTMM-103-05-T-S-175 is not available
MTMM-103-05-T-S-175
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-05-T-S-175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-05-T-S-175
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-05-T-S-175 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.175" (4.45mm)
Series
Contact Length - Post
0.143" (3.63mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A