Image for MTMM-103-05-L-S-192 is not available
MTMM-103-05-L-S-192
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-05-L-S-192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-05-L-S-192
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.192" (4.88mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
3A