Image for MTMM-103-05-G-S-196 is not available
MTMM-103-05-G-S-196
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-05-G-S-196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-05-G-S-196
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-05-G-S-196 Models
Category
Contact Length - Mating
0.196" (4.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A