Image for MTMM-103-04-T-S-129 is not available
MTMM-103-04-T-S-129
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-04-T-S-129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-04-T-S-129
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-04-T-S-129 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.129" (3.28mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A