Image for MTMM-103-04-F-D-071 is not available
MTMM-103-04-F-D-071
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-04-F-D-071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-04-F-D-071
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-04-F-D-071 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.193" (4.90mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A