Image for MTMM-103-03-T-D-165 is not available
MTMM-103-03-T-D-165
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-03-T-D-165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-03-T-D-165
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-03-T-D-165 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.165" (4.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.078" (1.98mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A