Image for MTMM-103-03-S-S-140 is not available
MTMM-103-03-S-S-140
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-03-S-S-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-03-S-S-140
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-03-S-S-140 Models
Category
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A