Image for MTMM-103-02-T-S-079 is not available
MTMM-103-02-T-S-079
DigiKey Part Number
612-MTMM-103-02-T-S-079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-02-T-S-079
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-02-T-S-079 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A