Image for MTMM-103-02-F-D-196 is not available
MTMM-103-02-F-D-196
DigiKey Part Number
MTMM-103-02-F-D-196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-02-F-D-196
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-02-F-D-196 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.196" (4.97mm)
Series
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A