Image for MTMM-102-15-S-D-470 is not available
MTMM-102-15-S-D-470
DigiKey Part Number
612-MTMM-102-15-S-D-470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-15-S-D-470
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-102-15-S-D-470 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.470" (11.94mm)
Series
Contact Length - Post
0.301" (7.65mm)
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A