Image for MTMM-102-08-T-S-090 is not available
MTMM-102-08-T-S-090
DigiKey Part Number
612-MTMM-102-08-T-S-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-08-T-S-090
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.090" (2.29mm)
Series
Contact Length - Post
0.327" (8.30mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.476" (12.09mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A