Image for MTMM-102-06-G-S-270 is not available
MTMM-102-06-G-S-270
DigiKey Part Number
612-MTMM-102-06-G-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-06-G-S-270
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-06-G-S-270 Models
Category
Contact Length - Mating
0.270" (6.86mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.068" (1.73mm)
Series
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A