Image for MTMM-102-05-F-S-255 is not available
MTMM-102-05-F-S-255
DigiKey Part Number
MTMM-102-05-F-S-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-05-F-S-255
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-05-F-S-255 Models
Category
Contact Length - Mating
0.255" (6.48mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.063" (1.60mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A