Image for MTMM-102-03-L-D-080 is not available
MTMM-102-03-L-D-080
DigiKey Part Number
612-MTMM-102-03-L-D-080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-03-L-D-080
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-03-L-D-080 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.080" (2.03mm)
Series
Contact Length - Post
0.163" (4.15mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A