MTMM-102-02-T-S-070
DigiKey Part Number
MTMM-102-02-T-S-070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-02-T-S-070
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-02-T-S-070 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.070" (1.78mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A