Image for MTMM-101-07-G-S-305 is not available
MTMM-101-07-G-S-305
DigiKey Part Number
612-MTMM-101-07-G-S-305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-101-07-G-S-305
Description
CONN HEADER VERT 1POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
EDA/CAD Models
MTMM-101-07-G-S-305 Models
Category
Contact Length - Post
0.092" (2.34mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Series
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)