Image for MTMM-101-02-G-S-060 is not available
MTMM-101-02-G-S-060
DigiKey Part Number
612-MTMM-101-02-G-S-060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-101-02-G-S-060
Description
CONN HEADER VERT 1POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-101-02-G-S-060 Models
Category
Contact Length - Post
0.136" (3.46mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Series
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.060" (1.52mm)