Image for MTLW-117-06-F-D-145 is not available
MTLW-117-06-F-D-145
DigiKey Part Number
MTLW-117-06-F-D-145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-117-06-F-D-145
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-117-06-F-D-145 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.145" (3.70mm)
Series
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact