Image for MTLW-116-07-F-S-200 is not available
MTLW-116-07-F-S-200
DigiKey Part Number
MTLW-116-07-F-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-116-07-F-S-200
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-116-07-F-S-200 Models
Category
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.170" (4.32mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact