Image for MTLW-113-22-F-D-445 is not available
MTLW-113-22-F-D-445
DigiKey Part Number
612-MTLW-113-22-F-D-445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-113-22-F-D-445
Description
.100" LOW PROFILE VARIABLE POST
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.445" (11.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact