Image for MTLW-112-24-S-S-280 is not available
MTLW-112-24-S-S-280
DigiKey Part Number
612-MTLW-112-24-S-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-112-24-S-S-280
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-112-24-S-S-280 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact