Image for MTLW-112-09-F-S-545 is not available
MTLW-112-09-F-S-545
DigiKey Part Number
MTLW-112-09-F-S-545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-112-09-F-S-545
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-112-09-F-S-545 Models
Category
Contact Length - Mating
0.545" (13.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact